Opublikowany przez: monika.g 2019-12-17 01:54:45
Autor zdjęcia/źródło: Zakaz używania brokatu @ Pexels z Pixabay
Brokat możemy znaleźć praktycznie wszędzie od strojów dla dzieci czy karnawałowych, poprzez ozdoby na choinkę, a na kosmetykach do makijażu i mycia ciała kończąc. Jest on pięknym dodatkiem szczególnie zimą, gdy naturalnego światła jest niewiele. Kryształowe drobinki brokatu dodają blasku i rozświetlają każdą Sylwestrową czy karnawałową kreację. Brokat uwielbiają też dzieci, które chętnie wykorzystują go do zdobienia swoich rysunków czy innych prac plastycznych.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że brokat to plastik pocięty na bardzo drobne kawałeczki. Do jego produkcji wykorzystuje się folię Myral lub tworzywo PET, czyli politereftalan etylenu, który sam w sobie jest szkodliwy, a dodatkowo ma właściwości absorbujące inne zanieczyszczenia i toksyny. Składnik ten odpowiada za zanieczyszczenie plastikiem ponad 90 proc. mórz i oceanów.
W postaci brokatu plastik ten jest mylony przez zwierzęta z pokarmem i zjadany. Pochłania go głównie plankton, którym żywią się ryby morskie, a te z kolei trafiają na nasze stoły.
W ten sposób brokat, którego używamy jest przez nas również zjadany. Plastik oraz zanieczyszczenia, które absorbuje niszczą więc narządy wewnętrzne nie tylko zwierząt, ale i ludzi. Wiele zwierząt morskich i oceanicznych umiera z tego powodu w strasznych męczarniach.
Naukowcy z Nowej Zelandii alarmują o zakaz używania brokatu oraz o całkowity zakaz jego produkcji i sprzedaży na całym świecie. Szczególnie jest on szkodliwy w kosmetykach, które spłukiwane są do kanalizacji, a stamtąd przedostają się do wód gruntowych i rzek.
Aby ochronić organizmy wodne przed jego szkodliwym wpływem już od 2018 roku w USA obowiązuje zakaz produkcji i sprzedaży kosmetyków zawierających mikroplastik. Podobne regulacje obowiązują w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
Trudno jest się pogodzić z faktem, że brokat miałby całkowicie zniknąć, ale jeśli na szali postawimy życie i zdrowie zwierząt i ludzi na całej naszej planecie to z pewnością chęć upiększenia się nie jest aż tyle warta. Lepiej więc z niego zrezygnować. Dla osób, które jednak tego nie chcą już powstają kosmetyki wykorzystujące eko- i bio-brokat produkowany z materiałów biodegradowalnych. Czy jednak ekologiczna wersja brokatu jest w pełni bezpieczna dla organizmów żywych? Tego nie da się do końca stwierdzić, ponieważ nie istnieją jeszcze na ten temat żadne badania naukowe, które by potwierdzały jego nieszkodliwość.
CZYTAJ TEŻ:
Globalne ocieplenie może przyspieszać porody!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2019.12.26 14:30
O tym nie wiedziałam! A człowiek nawet nie zastanawia się czego używa i jak bardzo jest to szkodliwe. A to takie ładne...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.